Slovenske založbe predstavljajo – Založba ŠKUC

[et_pb_section fb_built=”1″ admin_label=”section” _builder_version=”3.22″][et_pb_row admin_label=”row” _builder_version=”3.25″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat”][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”3.25″ custom_padding=”|||” custom_padding__hover=”|||”][et_pb_text admin_label=”Text” _builder_version=”4.4.7″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat”]

Vabljeni k ogledu posnetkov branj knjižnih avtorjev/ic založbe ŠKUC.

 



Milan Šelj je pesnik, publicist in prevajalec, diplomiral leta 1985 na Filozofski fakulteti v Ljubljani, smer primerjalna književnosti in sociologija. Od leta 1992 živi in dela v Londonu. Je so-avtor romana v pismih, Spolitika (Cankarjeva založba, 1999), njegov pesniški prvenec Darilo (Lambda, 2006) je bil deležen precejšnje pozornosti in sodi »med najbolj eksplicitno gejevsko poezijo pri nas«. Darilu so sledile pesniške zbirke Kristali soli (Lambda, 2010), Gradim gradove (Lambda, 2015) in Slediti neizgovorjenemu (Lambda, 2018). Kot dopisovalec je sodeloval v knjigi pričevanj Drugačna razmerja (Mladinska knjiga, 2010). Izbor njegovih pesmi za otroke je izšel leta 2012 pri projektu Tudi pesnik je zaklad. Prevodi njegovih pesmi v hebrejski jezik so izšli v antologiji Kavafijevi sinovi in vnuki (2015) v Izraelu, obširen izbor njegovih pesmi v italijanskem prevodu pa je izšel v reviji Fili d’aquilone leta 2017. Leta 2007 se je udeležil prevajalske delavnice v Danah pri Sežani. S prevodi je sodeloval pri antologiji sodobne evropske gejevske poezije, Moral bi spet priti (Lambda, 2009) in antologiji sodobne evropske lezbične poezije, Brez besed ji sledim (Lambda, 2016). Pred kratkim je njegova zbirka Slediti neizgovorjenemu izšla v angleškem jeziku (Tracing the Unspoken).



Uroš Prah je avtor treh pesniških zbirk: Čezse polzeči (Aleph 2012), Tišima (Aleph 2015, nominaciji za Veronikino in Jenkovo nagrado), Udor (ŠKUC Lambda 2019). Na Dunajskem knjižnem sejmu 2018 je za v nemščini napisano investigativno pesnitev Nostra Silva prejel nagrado Exil. 2019 je bil rezident MZK v New Yorku ter Romunskega narodnega muzeja za književnost in Tradukija v Bukarešti. Prevodi njegovih zbirk, pesmi in esejev so doslej izšli v 14. državah; leta 2020 bo v Argentini izšel španski prevod Tišime. Bil je soustanovitelj in večletni glavni urednik revije IDIOT ter programski direktor festivala Literodrom. Trenutno domuje na Dunaju. urosprah.com



Vesna Liponik (1993, Maribor) študira podiplomsko primerjalno književnost in literarno teorijo ter slovenistiko na Filozofski fakulteti v Ljubljani. Svoje tekste je objavila v literarnih revijah Idiot, Literatura, Dialogi, Apokalipsa itd. Nekateri so bili prevedeni v nemščino, angleščino, srbščino in madžarščino. Leta 2019 je pri založbi Škuc (Lambda) izšel njen pesniški prvenec roko razje, nominiran za nagrado Kritiško sito. Sodeluje z društvom Za živali!, društvo za uveljavitev njihovih pravic in kolektivom Lezbična četrt.

ŠKUC je ena najvidnejših nevladnih organizacij neprofitnega značaja kulturno umetniške produkcije v Sloveniji. Ima status društva, ki deluje v javnem interesu na področju kulture. Njegovi začetki segajo v prvo radikalno študentsko gibanje v Ljubljani leta 1968, formalno pa je bil ustanovljen 10. marca leta 1972. Konec sedemdesetih in v osemdesetih letih je bil ŠKUC eden vodilnih spodbujevalcev, združevalcev in promotorjev alternativne kulture. Pomemben del delovanja ŠKUC-a je tudi vključevanje mlajših in perspektivnih ustvarjalcev v kulturno dogajanje ter ustvarjanje razmer, v katerih bi mladi lahko aktivno preživljali prosti čas. V zadnjih letih se je dejavnost ŠKUC-a razširila še na področja informiranja in svetovanja za mlade, izobraževanja, knjižničarstva, arhiviranja, socialne dejavnosti in preventive, družboslovja, humanistike in raziskovalne dejavnosti. Pridobil si je tudi status društva, ki deluje v javnem interesu na področju zdravstvenega varstva in status mladinske organizacije v javnem interesu v mladinskem sektorju. ŠKUC ima tudi status prostovoljske organizacije. ŠKUC aktivno sodeluje z mladinskimi centri iz Slovenije in drugimi organizacijami, predvsem z izmenjavo programov. Poleg tega pa so prostori ŠKUC-a na Starem trgu 21 odprti za organizacijo različnih dejavnosti, kot so okrogle mize, seminarji, novinarski večeri, plesne predstave, predavanja o različnih kulturno-umetniških in družbeno-aktualnih temah, videoprojekcije …

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]